ECB yetkilisi Merkez Bankası dijital para birimi uygun bir seçenek diyor – #KriptoHaberleri, Kripto Haberleri, Kripto Analiz, Bitcoin Haber, Cripto Haberleri
Çarşamba, Kasım 20, 2019
05112452147 sosyaluzmanlar@gmail.com
ALT COİNANALİZBİTCOİNKRİPTO HABERTEKNOLOJİVİDEO

ECB yetkilisi Merkez Bankası dijital para birimi uygun bir seçenek diyor

kripto-haberlerikripto-haberleri
#KriptoHaberleri, Kripto Haberleri, Kripto Analiz,  Bitcoin Haber, Cripto Haberleri

ECB yetkilisi Merkez Bankası dijital para birimi uygun bir seçenek diyor

Bir Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi genel olarak toptan Merkez Bankası dijital para birimleri (CBDCs) lehine çıktı.

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve Litvanya Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Vitas Vasiliauskas, metni Pazartesi günü Uluslararası yerleşimler Bankası tarafından yayınlanan ABD’de yakın tarihli bir konferansta yaptığı konuşmada yorumları yaptı.

Vasiliauskas, problemin Cbdc’lerin perakende, toptan satış ya da her ikisi de olması gerekip gerekmediğini ifade etti. Bir perakende CBDC genel halk için kullanmak mümkünken, toptan bir versiyon çoğunlukla finansal kurumlar olmak suretiyle sınırlı bir daireye hizmet etmekle sınırlı olacaktır. Bu iki tip arasında, “çok sayıda kuramsal alt model de var” dedi.

Vasiliauskas, ödemelerin ve menkul kıymetlerin iskan verimliliğini artırmanın yanı sıra karşı taraf kredi ve likidite risklerini azaltmak için toptan bir CBDC kullanılabileceğini de sözlerine ekledi:

“[Dşayete dayalı bir toptan satış CBDC], Merkez bankasındaki rezervleri kısıtlı erişim dijital belirteci ile değiştirir ya da tamamlar. Bir belirteç, bir taşıyıcı varlık olacaktır, yani prosedür sırasında gönderenin aracı olmadan alıcıya dşayet aktaracağı anlamına gelir. Bu, Merkez Bankası’nın gerçek dşayetleri transferdan hesapları borçlandırdığı ve kredilendirdiği mevcut sistemdaslide farklı bir şeydir.”

Öte yandan, bir perakende CBDC, dşayet bazlı ya da hesap tabanlı olabilir, dedi, Eski dijital formda nakit benzeyebilir sözlerine ekledi, merkez bankaları tarafından garanti, ikincisi Merkez bankalarında bir hesap biçiminde olabilir iken, toplumun bütün üyeleri için kullanmak mümkün.

Bununla beraber, perakende Cbdc’ler ile ilgili problem, mevcut ikame maddeleri olması ve bir maliyet-yarar analizi dikkate alındığında makul olmamasıdır

#KriptoHaberleri, Kripto Haberleri, Kripto Analiz,  Bitcoin Haber, Cripto Haberleri
criptoanaliz

Bir cevap yazın